Nema proizvoda u košarici.
NAJVEĆE ZABLUDE O HRANI
NAJVEĆE ZABLUDE O HRANI, iako je prehrambena industrija napredovala, neke stvari će uvijek ostati nejasne i upitne.
Što biste trebali zapamtiti:
→ Sojin protein je gotovo beskoristan kada je u pitanju poticanje sinteze proteina.
→ Detoksikacija jetre konzumiranjem kave je besmislica.
→ Prestanite brinuti o vezi na razini Horm. Rasta i mlijka.
→ Rak se ne može spriječiti izbacivanjem šećera iz prehrane.
→ Nije potrebno unijeti sve potrebne mikronutrijente u jednom danu,
Provjerite je li vaš unos optimalan na tjednoj bazi.
→ Oni koji piju obrano mlijeko neće biti ništa mršaviji od onih koji piju “Masno”.
→ Prestanite paničariti kada je u pitanju unos fruktoze.
→ Ako pojedete puretinu, to ne znači da ćete odmah zaspati.
1. PROTEIN SOJE JE KVALITETAN
“Najveće zablude o hrani”,odnosno mit o sojinim proteinima. Prije 15-ak godina pojavile su se studije koje jasno ukazuju da unos proteina iz soje utječe na snižavanje razine muškog primarnog Horm. T. u tijelu. Mnogi vježbači i danas smatraju soju kvalitetnim izvorom proteina i redovito je uključuju u svoju prehranu, za koju vjeruju da je planirana za rast mišića.
Dodatno, nedavna studija provedena na jednom američkom sveučilištu zaključila je da kada je u pitanju poticanje sinteze proteina, soja ne daje ništa veće učinke u odnosu na vodu! Ispitanici u jednoj skupini dobivali su 0g proteina, u drugoj 20g proteina iz soje, u trećoj 40g proteina iz soje, nakon treninga i u fazi oporavka od treninga. S druge strane, bilo je skupina koje su dobivale 20 i 40g Whey proteina u istim razdobljima kao i prethodno navedene skupine.
U skupini koja je dobivala 40g sojinih proteina zabilježena je umjerena sinteza proteina, dok je u skupini koja je dobivala 20g sojinih proteina razina sinteze proteina bila jednaka razini skupine koja nije uzimala proteine uopće. S druge strane, u obje skupine koje su primale Whey Protein, povećanje sinteze proteina bilo je vrlo značajno. Istraživači su zaključili da je Whey puno bolja opcija u tom pogledu zbog puno veće koncentracije leucina, aminokiseline za koju se zna da uvelike stimulira anaboličke mehanizme.
Ako one ranije studije o učinku soje na snižavanje razine muškog primarnog Horm. T. nisu uvjerili da ga ne unosite, onda treba obratiti pozornost na ovu najnoviju studiju, prema kojoj je jasno da je Whey Protein definitivno bolja opcija!
2. DETOKSIKACIJA JETRE KAVOM
Ne tako davno, neki od stručnjaka među nama smatrali su da je povremeno čišćenje organizma poželjno, jer su voda, hrana i zrak oko nas zagađeni otrovnim kemikalijama. Neki su nam stručnjaci savjetovali, a to i sada čine, da umjesto prave hrane povremeno uvedemo nekakve mješavine, sassi vodu i slično, kao da su pravi eliksiri mladosti. S druge strane, oni ekstremniji predlagali su medicinske intervencije u kojima se prazni crijevni sadržaj.
Pa, da budemo objektivni, svi su donekle bili u pravu. Okoliš je danas doista zagađen, ali naše tijelo za to ima vrlo učinkovit obrambeni sustav koji je prisutan i u jetri i u bubrezima. Osim toga, još nema opipljivih dokaza da razne biljne mješavine povećavaju učinkovitost ovih sustava.
Međutim, ti sustavi svakako trebaju podršku kroz našu pravilnu prehranu. Paradoksalno, manji unos kalorija i stroga dijeta prazne našu jetru od prisutnosti aminokiselina poput cisteina, glutamina, glicina i drugih, koje su važne u procesima detoksikacije.
Imajući u vidu diuretičko djelovanje kave, mnogi “Stručnjaci” predlažu da svakodnevno povećamo unos kave, kako bismo potaknuli čišćenje i pražnjenje organizma. Takva praksa neće pridonijeti učinkovitosti ovih obrambenih sustava, iako biste doista mogli primijetiti česte odlaske na WC.
3. HORM. RASTA U MLIJEKU JE ŠTETNA
Prestanite biti homofobični. Raste i misli da će ti izrasti dvije glave. Istina, mliječna industrija koristi Horm. Rasta kako bi povećao proizvodnju mlijeka, i to čini, dijelovi tog Horm. završavaju u mlijeku koje pijemo. Pa što onda?!
Horm. Rasta je zapravo jedna ogromna proteinska molekula koja se nakon unosa razgrađuje na sastavne aminokiseline, gotovo kao i svaki drugi protein. Osim toga, mlijeko sadrži BEEF Horm. Rasta, dobro, osim ako ti i tvoji roditelji niste bili stoka u prošlom životu, nema razloga za brigu.
4. ŠEĆER UTJEČE NA RAK
Također jedan od “Najveće zablude o hrani” mit jeste da šećer utiječe na rak. Jedan pametnjaković je 2007. godine objavio naslov o raku u kojem je, između ostalog, rekao “Rakovi se hrane određenom vrstom hrane, poput šećera!”.
To je naravno utjecalo na mnoge da potpuno prestanu jesti šećer. Toj histeriji pridonijeli su i razni liječnici svojim savjetima pacijentima. Problem komplicira i činjenica da vrlo velik broj današnjih namirnica sadrži šećere u određenom obliku i koncentraciji. Ako poznajete neke ljude koji često obolijevaju od raka, onda vjerojatno znate da im je veliki problem nedovoljan unos kalorija , jer zbog apetita kemoterapije gube u velikoj mjeri.
Nekoliko je problema povezanih s poremećajima prehrane, no jedan je posebno važno istaknuti. Studije iz osamdesetih su istaknule da ako naša težina padne ispod 66% naše idealne (ili ako se stanice smanje za 54% od optimalne veličine), umiremo, bez obzira što se drugo događa u našem tijelu! Stoga bi oboljeli od raka trebali jesti gotovo sve što im je dostupno kako bi kalorijski unos održali na optimalnoj razini.
Osim toga, rak se ne hrani šećerima, kako piše! Naravno, pokušat će koristiti šećer ako ga ima, ali još od studija Adolfa Krebsa znamo da je zajednički metabolički prijenosnik svih energetskih potreba šećer sa 6 ugljika, što se odnosi na sve ugljikohidrate, ne samo na šećere!
Možete li izgladnjivati rak ako izbacite ugljikohidrate iz prehrane? Možda, ali prije nego rak počne osjećati posljedice, sve ostalo u tijelu prvo će osjetiti velike posljedice vašeg poteza.
5. NUTRITIVNE VRIJEDNOSTI NA PREHRAMBENIM PROIZVODIMA UVIJEK SU TOČNE
Danas postoji histerija oko genetski modificirane hrane. Mnogi potrošači većinu vremena provode čitajući nutritivne podatke na etiketama proizvoda koje bi kupili, što je svakako dobro. Ali sve to treba uzeti s rezervom. Ono što piše na naljepnici ne mora značiti da je tako i bilo.
Ako na etiketi piše da su, na primjer, pileća prsa dobivena od organske piletine uzgojene na farmi, nemojte u to 100% vjerovati. Istina je uvijek negdje u sredini.
6. UNOS HRANLJIVIH TVARI U SVAKOM TRENUTKU MORA BITI OPTIMALAN
Istina je da postoje namirnice koje su dijetalne u smislu da sadrže zdrave hranjive tvari koje naše tijelo treba, a uz to su niskokalorične. Ovim namirnicama možete prevariti apetit i stvoriti osjećaj sitosti, uz manji unos kalorija. Takve namirnice su primjerice vlaknasto povrće koje je izvrsno u fazi mršavljenja, odnosno postizanja mišićne definicije.
Važno je imati raznoliku prehranu kako bismo unijeli sve mikro i makronutrijente koji su potrebni tijelu, ali je vrlo teško iz više razloga optimizirati dnevni unos. To bi značilo da morate jesti mnogo različite hrane i to u većim količinama, što nužno povećava ukupan broj unesenih kalorija, što opet nije dobro.
Umjesto da se opterećujete unosom optimalnih doza proteina, masti, ugljikohidrata, vitamina na dnevnoj bazi, pogledajte to na tjednoj bazi, bit će vam puno jednostavnije i manje stresno.
7. FRUKTOZA JE ZLO
Među “Najveće zablude o hrani” spada i mit o Fruktozi. Naše tijelo preferira glukozu kao izvor energije, ali lako prihvaća i fruktozu. Kada se unese prehranom, fruktoza se šalje u jetru, osim ako niste jako iscrpljeni energijom. Zatim se prenosi u mitohondrije u jetri gdje se pohranjuje ili kao glikogen za kratkotrajnu upotrebu ili kao tjelesna mast.
Iako se taj proces može obnoviti, nije dobro da se zdravlje jetre i njezine funkcije održavaju dulje vrijeme. Neki stručnjaci izjednačavaju fruktozu i alkohol kada su u pitanju oštećenja jetre.
Istina je, dakle, da se fruktoza može skladištiti kao mast i može štetiti jetri, ali ne u tolikoj mjeri kako mnogi vjeruju, zbog čega je i stekla tako negativnu reputaciju. Ispod je studija koja jednostavno ne opravdava te intenzivne strahove.
U studiji provedenoj u jednoj bolnici u Kanadi ispitanici su podijeljeni u dvije skupine koje su unosile isti broj kalorija. Jedna grupa je kalorije dobivala iz fruktoze, a druga iz drugih izvora ugljikohidrata. Na kraju istraživanja dobitak na težini bio je gotovo identičan u obje skupine.
Samo pogledajte oko sebe: pretilost je sve veći problem, unatoč ovoj masovnoj histeriji oko fruktoze.
Uđimo još više u znanost: najzasićeniji izvor fruktoze je kukuruzni sirup, sastoji se od 55% fruktoze, dok je ostalih 45% glukoza! Saharoza ili šećer u vašoj kuhinji je mješavina 50% glukoze i 50% fruktoze!
Dakle, ako konzumirate 100g kukuruznog sirupa dnevno, što je jednako tri limenke “Coca Cole”, unijet ćete samo 5g više fruktoze nego glukoze! Dakle, prestanite se zajebavati!
8. PURETINA USPAVLJUJE
“Najveće zablude o hrani”, odnosno o tome kako puretina uspavljuje. Istina, puretina sadrži triptofan, aminokiselinu koja je preteča opuštanja i Horma. koji utječe na poboljšanje raspoloženja, odnosno serotonin. Puretina sadrži ovu AK, ali kao što je slučaj i sa svim drugim cjelovitim izvorima proteina. Osim toga, triptofan je veliki AK, pa kada pokuša doći do našeg mozga, mnoge druge manje molekule aminokiselina uspiju proći prije triptofana i tako mu smanjiti šanse da uđe u mozak.
Time je jasno da su šanse da vas pureći triptofan učini pospanima ili neraspoloženima vrlo male, a priče o tome pretjerane. Ono što vas stvarno uspavljuje vjerojatno je obilan obrok koji ste pojeli. Zbog njega vam krv pojuri u želudac da probavite svu hranu koju ste unijeli. Da ne spominjemo čašu alkohola koja vjerojatno ide uz te obilne obroke… Pogotovo ako su praznici, kada se puretina obično jede u većini domova.
9. REDOVIT UNOS SOLI ŠTETI ZDRAVLJU
Trebate znati da je našem tijelu potreban jod. Naše tijelo koristi jod u procesu sinteze hormona štitnjače. T3 i T4. ako je prisutnost joda neznatna, možete uzrokovati smetnje u radu ove vrlo važne žlijezde. Osim toga, nedostatak joda vam može otežati gubitak tjelesne masnoće, može dovesti do bržeg umora, depresije, pa čak i povećati mogućnost mutiranja stanica, tj. Rak.
Ostali manje ozbiljni problemi su suha koža i zatvor. Ako živite u blizini mora, onda je vjerojatno da je vaša razina joda u tijelu optimalna. A, što ste dalje od mora ili oceana, u pravilu imate manjak joda u organizmu.
Srećom, davne 1924. pametni ljudi počeli su dodavati jod u sol i to nam je omogućilo regulaciju unosa joda na globalnoj razini. Ali onda su se pojavili pametni liječnici koji savjetuju da iz prehrane treba izbaciti sol jer povećava krvni tlak i nepravilan rad srca. Ljudi su poslušali, a kao posljedica javlja se globalni nedostatak joda u ljudskom organizmu. Kao da smo se vratili na početak 20. stoljeća.
Prema procjenama, oko 74% odrasle populacije ima manjak joda u organizmu. Ono što je potrebno je ponovno početi koristiti sol u prehrani i nemojte misliti da ste, ako ste pojeli preslane krumpiriće, zadovoljili potrebe. Restorani često ne koriste jodiranu sol.
Neka vaša kuhinja uvijek ima paketić morske soli i nemojte je izbjegavati umjereno koristiti u obrocima.
Izvor: tnation.com