PROBIOTICI I NJIHOV ZNAČAJ
PROBIOTICI I NJIHOV ZNAČAJ – Ako je 20. stoljeće bilo stoljeće antibiotika, onda je 21. stoljeće PROBIOTIKA!
Pročitajte dio studije, gdje su istaknute OSNOVE!
80% našeg cjelokupnog imunološkog sustava nalazi se u našem probavnom traktu! Osim što utječe na naš imunološki sustav, naš probavni sustav je drugi najveći dio našeg neurološkog sustava!!
Tajna obnavljanja zdravlja vašeg probavnog sustava je uravnoteženje dobrih i loših bakterija u crijevima.
Probiotici su prijateljske bakterije koje koloniziraju naš probavni trakt i podržavaju sposobnost našeg tijela da apsorbira hranjive tvari i bori se protiv infekcija.
Zapravo postoji 10 puta više probiotika u vašem želucu nego stanica u vašem tijelu!
Ako nemate dovoljno probiotika, nuspojave mogu uključivati probavne smetnje, kožne probleme, kandidu, autoimune bolesti te česte prehlade i viroze.
Povijesno gledano, imali smo dovoljno probiotika u našoj prehrani kada smo konzumirali svježu hranu iz nekontaminiranog tla i fermentirali hranu kako se ne bi pokvarila.
Međutim, zbog zamrzivača i sličnih uređaja, kao i opasnih poljoprivrednih postupaka kao što je namakanje hrane u kloru, naša današnja hrana je lišena probiotika, a većina hrane zapravo sadrži opasne antibiotike koji ubijaju dobre bakterije u našim tijelima.
Probiotici i njihov značaj:
- Jačaju imunološki sustav
- Poboljšana probava
- Povećana energija od vitamina B12
- Bolji dah
- Zdrava koža
- Smanjenje rizika od prehlade i gripe
- Prevencija upalnih bolesti crijeva
- Pomoć pri skidanju viška tjelesne težine
Probiotici “uništitelji” koji sprječavaju vaše tijelo da dobije sve dobrobiti probiotika:
- Antibiotici
- Šećer
- Voda iz pipe
- GMO hrana
- Emocionalni stres
- Kemikalije i lijekovi
Dok je sva naša pozornost usmjerena na količinu i kvalitetu hrane koju jedemo, optimalna probava proteina i ugljikohidrata često se podcjenjuje u smislu njihove probave!
Drugim riječima, rezultati kojima težimo mogu biti lakši i mnogo veći ako imamo dovoljne razine probavnih enzima koji osiguravaju pravilnu apsorpciju hrane koju jedemo.
Čak i uz pravilnu prehranu, možda nećemo dobiti dovoljno probavnih enzima za razgradnju hranjivih tvari potrebnih za probavu! Probavni enzimi prirodno se proizvode u našem tijelu i nalazimo ih (ili tako često mislimo) u hrani koju jedemo.
Zašto onda imamo problema s probavom i ne možemo pravilno apsorbirati hranu?
Genetske razlike (intolerancija na laktozu i gluten), lošija kvaliteta hrane koju jedemo i kuhanje, koje uništava enzime koji su tu da olakšaju apsorpciju, čine nas manjkavim enzimima.
Svježe voće i povrće može biti način za povećanje razine probavnih enzima, ali čak i ovaj pristup može imati manjkavosti u dostupnosti, nutritivnoj kvaliteti i optimalnoj količini hranjivih tvari.
Sva prerađena hrana potpuno je lišena varijabilnih enzima, a sirova “zdrava” hrana često ih ne sadrži dovoljno. A ako vas sve ovo nije dovoljno zabrinjavajuće, evo još jedne sitnice: želučana kiselina koju proizvodimo za razgradnju hrane zapravo može deaktivirati enzime koji su ovoj hrani potrebni za pravilnu probavu.
*Zato su nam potrebni dodaci prehrani koji se sastoje od sljedećih sastojaka ili svih u jednom, a to su: Od amilaze, proteaze, glukoamilaze, lipaze, celulaze, laktaze i pektinaze s dodanim enzimima bromelainom, papainom i alfa galaktozidazom!
*Svaki od njih ima ulogu: neki razgrađuju masti, neki su specijalizirani za “razgradnju” ugljikohidrata, dok drugi djeluju na proteine